3 Dhjetor, 2023

Drama e qindra civilëve nga sulmet “pa dashje” amerikane

 Drama e qindra civilëve nga sulmet “pa dashje” amerikane

Sulmet me dron të SHBA-së në Irak, Afganistan dhe Siri janë shënuar nga “dezinformata të thella” dhe kanë rezultuar në mijëra viktima civile, raportoi New York Times.

Gazeta e njohur amerikane e mbështet analizën e saj në dokumentet konfidenciale të Pentagonit për më shumë se 1300 sulme ndaj viktimave civile dhe minon plotësisht pretendimin e “luftës së pastër” me bomba precize.

Ajo ka kryer sulme me dronë ndaj grupeve të armatosura në Afganistan, Irak dhe Siri që nga viti 2014.

Megjithëse disa raste të raportuara nga Times janë tashmë të njohura për publikun, gazeta thotë se numri i pranuar i viktimave civile në sulmet ajrore të SHBA është “drastikisht shumë i vogël”.

Ai thekson se nuk është marrë asnjë “masë disiplinore” për ndonjë sulm ndaj viktimave civile.

The Times, për shembull, shkruan për sulmin ndaj tre grupeve të armatosura të dyshuara në Sirinë veriore. Raportet e para flisnin për 85 luftëtarë të vrarë. Në realitet u vranë 120 fshatarë.

Një shembull tjetër është sulmi ndaj Ramadit në nëntor 2015, pas raportimeve të inteligjencës për një “burrë që tërheq një objekt të rëndë”. “Objekti i rëndë” rezultoi se ishte një fëmijë.

Inteligjenca e gabuar ose e mangët shpesh ka kontribuar në gabime vdekjeprurëse, shkruan NYT.

Kohët e fundit, ushtria amerikane duhej të tërhiqte pretendimin se kishte bomba në një automjet të shkatërruar nga një dron në Kabul në gusht. Ishin dhjetë anëtarë të një familjeje, përfshirë fëmijët.

I pyetur për koment, kapiteni Bill Urban, një zëdhënës i Komandës Qendrore të SHBA, tha se gabimet ndodhin edhe me teknologjinë më të mirë në botë. 

“Pavarësisht nëse bëhet fjalë për informacion jo të plotë apo keqinterpretim të informacionit të disponueshëm, ne mësojmë nga këto gabime. Ne jemi të përkushtuar ta shmangim atë dhe të pendohemi për çdo jetë të pafajshme”, tha ai.

Sulmet ajrore të SHBA-së në këto vende janë bërë dukshëm më të shpeshta në vitet e fundit të mandatit të ish-presidentit Barack Obama, sepse mbështetja e publikut për luftërat në dukje të pafundme të SHBA-së në terren ka rënë me shpejtësi.

Obama dhe Pentagoni pretenduan në atë kohë se përdorimi i dronëve ishte fushata ajrore më e saktë në histori dhe se numri i viktimave civile do të ishte minimal.

Gjatë një periudhe pesëvjeçare, forcat amerikane kryen më shumë se 50,000 sulme ajrore në Afganistan, Irak dhe Siri, por saktësia ishte larg nga deklarimi.

Gjatë përpilimit të raportit, reporterët e Times vizituan më shumë se njëqind vende të sulmeve me viktima civile dhe folën me dhjetëra të mbijetuar. Ata morën dokumentet nga Pentagoni sipas ligjit të 2017-ës për të drejtën e informimit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *