4 Qershor, 2023

Ç’lloj Mercedesi ka zgjedhur Olaf Scholz?

 Ç’lloj Mercedesi ka zgjedhur Olaf Scholz?

Dihet se ish-kancelarja gjermane Angela Merkel përdori Audi A8 L Security për çështjet protokollare të shtetit, por pasardhësi i saj, kancelari i ri Olaf Scholz, zgjodhi opsionin tradicional – Mercedes S-Class.

Ashtu si shumë paraardhësit e tij, ai i besoi më të mirës së markës së Shtutgartit, një “tank” i vërtetë në rrota që mund të sigurojë sigurinë dhe luksin më të madh të mundshëm në një, me emrin e plotë Mercedes S680 4Matic Guard.

Kujtojmë, për gati 50 vjet, Mercedes ishte makina zyrtare e kancelarëve gjermanë nga viti 1949 deri në 1998 (dhe më parë, por kjo është një histori krejt tjetër), nga Adenauer dhe Erhard te Kiesinger dhe Brandt. Helmut Schmidt, ishte i pari që përdori një Mercedes të blinduar, ashtu si Helmut Kohl, por një traditë gjysmë shekullore u thye nga Gerhard Schröder, i cili u ul në një Audi A8 L 4.2 Quattro në 1998.

Megjithatë, mund të shihej edhe në sediljen e pasme të BMW Serisë 7, Mercedes S-Class të blinduar, por edhe VW Phaeton.

Pasardhësja e tij Angela Merkel fillimisht përdori BMW 760Li High Security dhe Mercedes S600 Guard, por në fund, derisa u largua së fundmi nga detyra, ajo përdori komoditetin dhe sigurinë e Audi A8 L ekskluzivisht të blinduar.

Në Mercedes, ata janë sigurisht të kënaqur dhe krenarë që kancelari i ri është duke hipur në modelin e tyre të blinduar, gjeneratën e fundit të sedanit më prestigjioz të Shtutgartit, S-Class në 680 Guard.

Si kujtesë, Mercedes u ofron liderëve botërorë luks, rehati, opsione të gjera individualizimi dhe mbrojtje maksimale të integruar të fabrikës për më shumë se 90 vjet. Mercedesi i parë i tillë me mbrojtje të veçantë ishte seria prestigjoze Pullman Saloon Nürburg 460 (W08) e prezantuar në vitin 1928, e porositur nga perandori japonez Hirohito në 1930 së bashku me dy modele të tjera të blinduara 770 “Grand Mercedes” sedan Pullman.

Tani, 91 vjet më vonë, kalaja me rrota e Olaf Scholz ka nivelin më të lartë të mbrojtjes civile VR10 në kohën e saj. Me 4.2 tonë peshë, modeli Guard peshon dy herë më shumë se versioni standard, ku vetëm xhami i përparmë antiplumb peshon 120 kilogramë.

Ndërsa prodhimi i Mercedes S680 standard zgjat 50 orë në fabrikë, varianti Guard bëhet me dorë për plot 50 ditë.

Pjesa më e madhe e kohës shpenzohet duke forcuar ndarjen e pasagjerëve me pllaka çeliku dhe fibër karboni, dhe me shtimin e xhamit të laminuar me trashësi 10 cm, S-Class Guard bëhet një “siguri” e padepërtueshme.

Gjatë testeve, Gard S-Class ka pësuar 300 të shtëna të kalibrit 7.62×51 dhe një shpërthim prej 12 kilogramësh eksploziv plastik, ndërsa kabina dhe kukulla që imitonte kancelarin mbetën të padëmtuara.

Përveç mbrojtjes balistike, S-Class Guard lëviz me goma speciale “run-flat” Michelin PAX që mund të ecin deri në 30 kilometra pasi të goditen nga pushkë automatike. Së fundi, makina ka një sistem automatik të fikjes së zjarrit dhe një sistem ajri të kompresuar që parandalon hyrjen e gazrace toksike në kabinë.

Edhe pse nën llamarinë nuk ka pothuajse asnjë komponent nga S-Class i zakonshëm, për shembull, vetëm një derë peshon 180 kilogramë dhe për këtë arsye hapet me motorë elektrikë, nga pamja nuk mund të arrini kurrë në përfundimin se është një automjet me siguri të lartë.

Drejtimi: Nën mbulesën e përparme të sedanit 5.5 metra të gjatë është një motor V12 6.0 litra me 612 kuaj fuqi dhe 830 Nm. Përshpejtimi deri në 100 km/h nga ndalesa zgjat 8,3 sekonda, shpejtësia maksimale është e kufizuar në 190 km/h për shkak të peshës prej 4,5 tonësh dhe gomave speciale, ndërsa nga fabrika ka 250 km/h. Konsumi i kësaj bishe mesatarisht është 20 litra benzinë ​​për çdo 100 kilometra.

Sigurisht që drejtuesit e një makine kaq të veçantë duhet të kenë edhe aftësi të veçanta dhe, me çdo model S680 4Matic Guard të shitur, Mercedes “dhuron” trajnime speciale për shofer.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *