9 Qershor, 2023

Çedomir Jovanoviç: Serbia, një vrimë e zezë në Evropë!

 Çedomir Jovanoviç: Serbia, një vrimë e zezë në Evropë!

Lideri i Partisë Liberal Demokratike serbe, Çedomir Jovanoviç, ka postuar në Facebook një status tronditës për krimet e viteve 1990 të kryera nga ushtarët serbë në Bosnje.

“Nuk ka gjasa që populli im të jetojë në një Serbi të pastër derisa të pastrojmë veten tonë të viteve 1990 me të cilën i dhamë të drejtën e jetës vetëm vetes dhe ua morëm të tjerëve. duke caktuar çdo komb dhe fe të ndryshme projekt kriminal, gjenocidal që edhe sot 30 vjet pas luftës sfidon dhe kërcënon keq, sot fyen dhe kafshon të gjithë normalisht, nesër do të vazhdojë aty ku e la dje nëse nuk ndërgjegjësohemi…Ne jemi vrima e zezë e Evropës, hale e së keqes, urrejtjes dhe çmendurisë”, shkruan politikani serb, rebel ndaj politikës nacionaliste serbe.

Komentet e tij vijnë në një kohë tensionesh në rajon, më saktë në Bosnje, si pasojë e një tentative ndarjeje me protagonist Dodikun e Republika Srpska.

Jovanoviç denoncon krimet e dikurshme serbe aty teksa shkruan se “sipas dëshmive të të mbijetuarve dhe raporteve për UNHCR-në nga qeveria boshnjake, trupat e shumë burrave, grave dhe fëmijëve boshnjakë të vrarë rreth qytetit dhe në urën e famshme “Mehmed Pashë Sokoloviç” u hodhën nga kjo urë në lumin Drina. Ditë pas dite, kamionë me civilë boshnjakë silleshin dhe çoheshin në urë dhe bregdet nga forcat paramilitare serbe, shkarkoheshin dhe hidheshin në Drina pas goditjeve ose të shtënave.

Më 10 qershor 1992, Milan Lukiç erdhi në fabrikën Varda dhe ndaloi shtatë burra boshnjakë, më pas i çoi në brigjet e lumit Drina, përballë fabrikës, ku i rreshtoi. Më pas ata u qëlluan, duke përfshirë gruan dhe vajzën e një prej viktimave, Ibrishima Memisheviç. Të shtatë burrat u vranë.

Më 14 qershor 1992, një grup prej 70 civilësh boshnjakë, kryesisht nga fshati Koritnik, u mbajtën në një shtëpi në rrugën Pionirska. Disa nga gratë u nxorën jashtë dhe u përdhunuan përpara se të ktheheshin në shtëpi. Një bombë shpërtheu në shtëpi, duke shkaktuar vdekjen e disa prej të arrestuarve. Më pas shtëpisë iu vu zjarri dhe ata që ishin brenda u lanë të digjen. 59 njerëz u vranë dhe vetëm disa mbijetuan.

Në Bikavac më 27 qershor 1992, rreth 70 civilë boshnjakë u mbajtën me forcë në një dhomë të një shtëpie në Bikavac, afër Vishegradit. Pas grabitjes së të burgosurve, shtëpisë iu vu zjarri dhe të gjithë u dogjën të gjallë. Dhoma Gjyqësore gjeti se të paktën 60 civilë boshnjakë ishin vrarë”, shkruan ndër të tjera politikani serb, një gjë e rrallë kjo.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *