29 Nëntor, 2023

Biden fitoi në Ukrainë, ju shpjegojmë pse

 Biden fitoi në Ukrainë, ju shpjegojmë pse

Nga Andrea Muratore, Emanuel Pietrobon

Në fund ndodhi ajo qw pritej: natën e 24 shkurtit, në përgjigje të një kërkese për ndihmë ushtarake nga Donetsk, pas një sulmi të supozuar nga pala ukrainase, Vladimir Putin i dha përmbajtje marrëveshjeve të miqësisë dhe ndihmës reciproke të nënshkruara tre ditë më parë me republikat. Separatistët e Donbasit.

Natën e 24 shkurtit ndodhi ajo (e pa) shmangshmja: ushtarët zëvendësuan diplomatët, dialogu u ndërpre përfundimisht, thyerja e vijës së kuqe mes Zbignievv Brzezinskit dhe Yevgeny Primakovit erdhi.

Lufta vëllavrasëse ka shpërthyer midis Federatës Ruse dhe Ukrainës, midis Edipit dhe Laiusit.

Thuhet se kur zihen dy vetë, fiton I treti dhe se kur dy elefantë zihen, është bari ai që shtypet. Në rastin e Ukrainës, përfituesi i tretë janë Shtetet e Bashkuara dhe bari i shtrydhur është Evropa e përçarë, dritëshkurtër, post-historike dhe e brishtë.

 

Arsyet e Bidenit

Pak më shumë se një vit më parë, në agimin e inaugurimit të Shtëpisë së Bardhë, i ftuam lexuesit të mos e tejkalonin entuziazmin për rikthimin e Partisë Demokratike në pushtet në Shtetet e Bashkuara: Joe Biden nuk do të kishte shëruar të ashtuquajturat. “Prirje Atlantike” dhe, në të vërtetë, do të kishte vazhduar politikën e rraskapitjes së hegjemonisë franko-gjermane të paraardhësve të saj, duke ndryshuar formën e saj, por pa ndryshuar thelbin .

Një “kohezion shtrëngues” i maskuar si një “thirrje për unitet” mund të kishte qenë “mjeti i Bidenit për të parandaluar, ngadalësuar dhe vonuar arritjen e të ashtuquajturës autonomi strategjike evropiane të mbrojtur nga Macron”.

Dhe ndodhi. Thirrjet për armë, me synimin për t’u larguar nga spektri i një boshti eurorus, filluan që në fillim: beteja e spiunëve, lufta e diplomatëve, cikle të reja sanksionesh të koordinuara.

Biden nuk ka dashur kurrë të negociojë reformën e arkitekturës evropiane të sigurisë me Rusinë: kjo është arsyeja pse rruga e diplomacisë ka dështuar. Dhe pse Putini gjeti dyert e mbyllura përtej Atlantikut është mjaft e qartë: Organizata Euro-Atlantike e sigurisë, në formën e saj aktuale, i lejon Shtetet e Bashkuara të kenë kontroll të plotë të Evropës, me këmbët e saj të vendosura midis Lindjes së Mesme dhe Veriut. një potencial i jashtëzakonshëm për thellësi strategjike me të cilën mund të ushtrojë presion të drejtpërdrejtë dhe të vazhdueshëm mbi Rusinë nga një mori frontesh, përkatësisht Arktiku, Balltiku, Deti i Zi dhe Transkaukazia.

Ai është, me pak fjalë, shtylla kurrizore e hegjemonisë amerikane në paragrafin perëndimor të Euraphrasia: çdo reformë në rënie e saj do të ishte në kundërshtim me strategjinë e madhe të shtetit të thellë për botën ishullore.

Mënyra e acarimit

Putin shpresonte se shfaqja masive e forcës që po ndodh përgjatë kufijve të Ukrainës do t’i bënte disi përshtypje administratës së Biden dhe do ta bindte atë të negocionte. Ai e kishte marrë dypalëshin e Gjenevës, për më tepër, pikërisht duke orkestruar një krizë të kontrolluar të përmasave të ngjashme. Por Biden, këtë herë, duke ndjerë mundësinë e kapërcimit të pikës pa kthim – sepse, përtej një pragu të caktuar, tërheqja pa arritur asgjë bëhet e pamundur – ia ka kthyer me dinakëri çdo kërkesë dërguesit: jo Jaltës së re, jo ndërmjetësimit të palëve të treta, jo për asnjë kompromis, qoftë edhe për pika objektivisht të negociueshme.

Strategjia e mospajtueshmërisë së Biden-it, me të cilën historia u pajtua shpejt, u diktua nga shpresa-pritja se zemërimi i perceptuar i homologëve rusë mund t’i shtyjë ata të mendojnë për transformimin e opsionit më të largët – një luftë të hapur dhe të gjerë në shkallë të shpenzueshme.

Ukraina – në një skenar të pashmangshëm

Skenari i errët, por i dobishëm gjeopolitikisht dhe gjeoekonomikisht, pasi mund të legjitimojë imponimin e diktateve ndaj aminemicëve evropianë të papranueshëm, siç është mbyllja e Nord Stream 2, dëbimi i pacaktuar i çdo qëllimi për afrim diplomatik dhe aplikimi i sanksioneve që mund të çojnë në një shkëputje midis Bashkimit Evropian dhe Rusisë.

Sanksionet efektive, ato të konceptuara nga Biden, në mënyrën se si e shtyjnë Rusinë drejt Azisë dhe Bashkimin Evropian drejt Shteteve të Bashkuara, duke qenë qëllimi (i vërtetë) i kësaj të fundit satelitizimi më i madh i të parës: ngadalësimi i rrugës së drejt autonomisë strategjike.

Jo Putini, por Biden duket se e ka lexuar (dhe kuptuar) strategun e përjetshëm Sun Tzu: shfrytëzimi i njohurive të kufijve dhe mentalitetit të armikut për të arritur fitoret më të lavdërueshme, në një betejë ende pa luftuar, ose më mirë të luftuar nga të tjerët. . Të tjerët, në këtë rast, korrespondojnë me Bashkimin Europian – viktima e parë e sanksioneve – dhe me Rusinë – e cila nuk i kuptoi plotësisht rreziqet e ndërhyrjes në Ukrainë.

Këto, si në afat të mesëm dhe afatgjatë: nga anëtarësimi i mundshëm i Finlandës dhe Suedisë në Aleancën Atlantike deri në përhapjen e një armiqësie të padukshme, por të dëmshme rusofobike në pjesën tjetër të sferës së ndikimit të Kremlinit (kohëzgjatja e shpejtë e ndërhyrjes së OTSC në Kazakistan, ishte për shkak të vullnetit për të mos trazuar mendjet e popujve post-sovjetikë, por ky operacion ushtarak do të ketë njëqindfish efekt të kundërt).

Emmanuel Macron e kishte kuptuar që në fillim dizajnin anti-europian të kurthit Bidenian, dhe duhet pranuar, shumë më përpara se homologët e tij europianë. Ai kishte ndjerë qëllimet e asnjëherë të fshehura të Biden – i cili, jo çuditërisht, kishte folur për goditjen e NS2 për muaj të tërë – dhe i ishte përkushtuar me vetëmohim qëllimit të nxitjes së sherrit.

Askush nuk kishte folur me Putinin më shumë se Macron. Askush nuk ishte përpjekur më shumë se Macron për të ndërtuar një urë midis Uashingtonit dhe Moskës. Askush më shumë se Macron, nuk kishte treguar gatishmëri për të vlerësuar garancitë e sigurisë të adresuara nga Kremlini ndaj Aleancës Atlantike. Dhe askush përveç tij nuk kishte pasur guximin të propozonte një skenar finlandez për Ukrainën.

Macron donte të vepronte si një paqebërës midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara për të parandaluar që Bashkimi Europian të përfundonte në mes të konfrontimit hegjemonist.

Por negociatorët nuk mund të bëjnë asgjë nëse kontraktorët aspirantë nuk kanë ndërmend të negociojnë: Biden sepse ai ka besim se do të fitojë pa gjuajtur një goditje, Putin sepse ai ka pushuar së vendosuri shpresën në diplomaci – duke e shfryer atë zemërim të akumuluar prej vitesh, në mënyrë simbolike. dhe në mënyrë elokuente, në ditën e tetë vjetorit të arratisjes së Viktor Janukovych nga Kievi.

Tri sfidat e Bidenit

Në çdo rast, Joe Biden do të duhet të menaxhojë të paktën tre skenarë kompleksë për të sjellë rezultatin që ka arritur, duke e bërë rivalin e tij Putin të lëkundet si një xhudist.

Pika e parë është ajo e rrezikut të një efekti ngjitës: lëvizja e Rusisë për të sulmuar Ukrainën është padyshim një çarje në rendin global që sfidon pozicionin e SHBA dhe përshpejton qasjen ndaj “G-Zero” që e bën qeverisjen e krizës të bëhet gjithnjë e më komplekse. Prandaj është logjike që për pushtetin më të interesuar, për nga natyra e tij, për ruajtjen e rendit aktual dhe për të shmangur shpërthimet sistematike, kjo paraqet një dhimbje koke. Një problem, në veçanti, është të mendosh se lëvizja ruse në Ukrainë mund të ketë përpjekje flagrante për t’u imituar në skenarë të tjerë.

Ne nuk mendojmë në këtë rast për kontekstin e krizës midis Kinës dhe Tajvanit dhe për “luftën” e ngushticave në Detin e Kinës Jugore, e cila është pika më e rëndësishme e nxehtë në Indo-Paqësorin. Le të mendojmë për një seri të tërë skenarësh lokalë në të cilët fuqitë lokale mund të mendojnë të bëjnë drejtësi për veten e tyre. Kufijtë midis Algjerisë dhe Marokut, midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, midis Venezuelës dhe Kolumbisë janë të nxehtë sot, vetëm për të përmendur disa.

Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë, të cilat janë aleate në NATO-n e SHBA-së, janë shumë të hapura. Dhe prania bërthamore midis Indisë dhe Pakistanit është shqetësuese, që do të ishte problematike nëse do të zhdoganohej hapur. Dhe në Uashington do të ishte gjithnjë e më problematike të mblidheshin pjesët e një rendi global i cili, në vend të jetë multipolar, është krejtësisht apolar.

Pastaj është çështja e konfrontimit të SHBA me Europën. Biden fitoi edhe në krizën ukrainase, e mbi të gjitha sepse Perëndimi është koheziv pas yjeve dhe shiritave të superfuqisë, por asgjë nuk është e sigurt në planin afatmesëm.

Mbi të gjitha, Amerika mund dhe duhet të njohë nevojën për të kuptuar prioritetet strategjike të Europës, duke pasur parasysh se ishin vetëm “goditjet me kokë” të Putinit që e dërguan Rusinë në pozicion jashtë loje. Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz janë përpjekur prej kohësh të ndërmjetësojnë, të ndërtojnë një strategji alternative, ata nuk donin të krijonin profecinë vetëpërmbushëse të luftës si e vetmja dalje.

Ekziston nevoja që SHBA të njohë, jo vetëm me fjalë, rolin e Evropës si një tjetër këmbë e Aleancës Perëndimore; alternativa është të shkohet drejt një ndarjeje të mëtejshme, në të ardhmen, e një grupi vendesh që rrezikojnë ta gjejnë veten të bashkuar vetëm përballë provave vendimtare, siç ka paralajmëruar disa herë në mënyrë profetike Angela Merkel.

Nëse Biden dhe administrata e tij vazhdojnë të shohin çdo perspektivë për autonominë strategjike europiane, qasjen në drejtim të mbrojtjes së vendeve evropiane, kërkimin e një rruge evropiane për teknologjinë, të dhënat, çipat si armiqësore, aksidenti do të jetë gjithmonë prapa. .

Së fundi, ka një problem të brendshëm për Biden. Kontrasti total me Rusinë hap rrugën për një fazë të re në dialogun e brendshëm në Kongres dhe politikën amerikane, në të cilën axhenda e jashtme e Bidenit do të përzihet fuqishëm me atë të brendshme: inflacioni, kostoja e jetesës dhe kriza energjitike mund të jenë rezultati i tensioneve në shkallë globale dhe sistematike. Pra, është goditur zemra e vërtetë e agjendës politike demokratike, përpara zgjedhjeve afatmesme: Ekonomia. Në këtë terren, Biden do të luajë për fitoren apo humbjen, që nga sondazhet duket gjithnjë e më e mundshme, në garën për të rinovuar Dhomën e Përfaqësuesve dhe një të tretën e Senatit të Uashingtonit.

Për një heterogjenezë të çuditshme qëllimesh, fitorja gjeopolitike mund të zmbrapset në frontin e brendshëm. Një tjetër rezultat kontradiktor i një krize që mund të ringrejë presidentin amerikan pas muajsh pasigurie. Me kusht që në të ardhmen të ndiqen fakte konkrete.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *