28 Janar, 2023

Beteja për Kaliningradin: A do t’i dorëzohet ende BE-ja Rusisë?

 Beteja për Kaliningradin: A do t’i dorëzohet ende BE-ja Rusisë?

Transporti i mallrave përmes Lituanisë në rajonin rus të Kaliningradit mund të rifillojë normalisht brenda disa ditësh, thanë dy burime të njohura me këtë çështje, pasi zyrtarët evropianë punojnë për kompromis me shtetin baltik për të lehtësuar tensionet me Moskën.

Rajoni i Kaliningradit, i cili kufizohet me Bashkimin Evropian dhe varet nga transporti rrugor dhe hekurudhor i shumicës së mallrave përmes Lituanisë, është shkëputur nga Rusia që nga 17 qershori për shkak të sanksioneve të vendosura nga Brukseli.

Zyrtarët evropianë aktualisht janë duke negociuar për të përjashtuar territorin nga sanksionet dhe ekziston mundësia që një marrëveshje mund të arrihet që në fillim të korrikut nëse Lituania, një anëtare e Bashkimit Evropian, është dakord, thanë njerëzit, të cilët folën në kushte anonimiteti sepse diskutimet mbyllen.

Edhe pse fuqitë perëndimore janë zotuar të ngrihen për Ukrainën, duke e përsëritur atë në samitet e G7 dhe NATO-s këtë javë, po rezulton shumë e vështirë për Evropën që të aplikojë njëkohësisht sanksione të ashpra dhe të shmangë përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve me Rusinë.

Nëse rruga tradicionale për transportin e mallrave ruse në Kaliningrad përmes Lituanisë nuk rikthehet, shteti baltik ka frikë se Moska mund të përdorë forcën ushtarake për të krijuar një korridor në territorin e saj, tha një nga burimet.

Gjermania, e cila mbështet zgjidhjen e kompromisit, ka trupat e saj të stacionuara në Lituani, të cilët mund të gjenden në konflikt së bashku me aleatët e tyre të NATO-s nëse bëhet fjalë për këtë. Ekonomia gjermane, më e madhja në Evropë, është gjithashtu shumë e varur nga importet e gazit rus dhe do të ishte e ndjeshme ndaj çdo reduktimi të rrjedhës në rast të përshkallëzimit të mosmarrëveshjes për Kaliningradin.

“Ne duhet të përballemi me realitetin, (Putini) ka një avantazh më të madh se ne. Është në interesin tonë të gjejmë një kompromis,” tha një nga burimet, duke shtuar se Kaliningradi është “strehë” për Moskën dhe rezultatin e marrëveshjes.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Lituanisë tha se do të vazhdojë të konsultohet me Komisionin Evropian në lidhje me zbatimin e sanksioneve.

“Sanksionet duhet të zbatohen dhe çdo vendim i marrë nuk duhet të cenojë besueshmërinë dhe efektivitetin e politikës së sanksioneve të Bashkimit Evropian”, tha zëdhënësi.

Një nga zgjidhjet do të ishte që trafiku ndërmjet Rusisë dhe Kaliningradit të mos konsiderohet si tregti ndërkombëtare, sepse është territor rus dhe mbi këtë bazë të përjashtohet nga sanksionet, por pastaj mallrat të mos eksportohen, por të përdoren ekskluzivisht në enklavë.

Megjithatë, Lituania nuk është e prirur për një zgjidhje që mund të duket si lëshim ndaj Moskës.

Sipas sanksioneve aktuale, Rusisë i ndalohet transportimi i hekurit, çelikut dhe metalit në Kaliningrad përmes anëtarëve të Unionit, dhe në këtë listë do të shtohen çimento dhe pijet më 10 korrik, qymyri në gusht dhe produktet e naftës në dhjetor. Prandaj, në fazën përfundimtare, afërsisht gjysma e ngarkesave të destinuara për Kaliningrad do të jetë në listën e sanksioneve.

Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha këtë javë se kufizimet në transportin e mallrave në Kaliningrad janë pjesë e luftës me përfaqësues të Perëndimit dhe se Rusia ka një sërë mënyrash për t’u hakmarrë.

“Ka shumë mundësi, një pjesë e konsiderueshme e tyre janë të natyrës ekonomike dhe janë të afta të marrin oksigjen nga fqinjët tanë balltikë, të cilët kanë marrë masa armiqësore”, tha Medvedev për një gazetë ruse.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *