29 Nëntor, 2023

Bamir Topi: Basha u fut në PD si njeriu i Berishës! Nga përplasja mes tyre do dalin shumë gjëra…

 Bamir Topi: Basha u fut në PD si njeriu i Berishës! Nga përplasja mes tyre do dalin shumë gjëra…

Ish-presidenti Bamir Topi ka folur se fundmi për përplasjen Berisha-Basha dhe vendimin e e këtij të fundit për përjashtimin e liderit historik nga grupi Parlamentar.

I ftuar në Spotlight nga Alban Dudushin, në ekranin e Vizion Plus, Topi e quajti lëvizjen e Bashës si të detyruar. Sipas tij, përplasja mes dy personazheve mund të jetë duke e çuar Partinë Demokratike drejt një defaktorizimi.

“Ishte një lëvizje e detyruar. Ishte shah, në lëvizjen e fundit, i detyruar për ta bërë. Kjo e solli Bashën në një përplasje, ku Berisha nuk vjen më me vizionin dhe interesin e një njeriu për të marrë Partinë Demokratike.

Ai vjen personalisht, për të marrë Partinë Demokratike për interesat e tij dhe të vetëmbrojtjes. Në marrëdhënie me Bashën është një marrëdhënie absolutisht që e çon në një përplasje kokë më kokë, ku Partia Demokratike jam i bindur që do të shkojë drejt një defaktorizimi final”, tha Topi.

Ish-presidenti foli edhe për hyrjen e kryedemokratit Basha në Partinë Demokratike. Ai theksoi se Basha hyri nga dera e pasme e Partisë, si një njeri i familjes së Berishës:

“Lulzim Basha për Sali Berishën që nga viti 2005, nuk është thjeshtë bashkëpunëtori më i afërt i tij, i cili hyri nga dera e pasme e oborrit të PD-së. Asnjëherë Basha nuk hyri nga dera kryesore. Pra, ky ishte njeriu, i cili u konsiderua nga të gjithë si njeriu i familjes.”

Topi e konsideroi Bashën si zhgënjimin më të madh të PD-së. Vizioni i tij, sipas ish-presidentit është mjaft i rrudhur.

“Mesa kam parë ai vizioni i tij është jashtëzakonisht i ngushtë, shumë i rrudhur, rreth interesave të vogla. Dhe në 16 vite kisha pritur, me gjithë sinqeritetin njerëzor, kisha pritur projektimin e një njeriu tjetër. Një njeri i cili për mua personalisht përbën ndoshta një nga zhgënjimet më të mëdha në PD”, tha ai.

Nga përplasja me Berishën, Topi shprehet se mund të dalin shumë gjëra.

“Unë besoj që përtej kësaj përplasje do të dalin shumë gjëra të tjera”, u shpreh Topi.

Ish-presidenti u ndal edhe në frazën e përdorur nga Basha për një pjesë të eksponentëve të Partisë Demokratike si “llumi i 30-viteve”.

“Si vjen ti dhe thua sot ‘llumi i 30-viteve’ ndërkohë që për 16 vite je pjesë e këtij llumi. Nuk mund të dalësh ti sot me ‘Eureka’ e gjeta. Gjëja më e mirë që mund të bëjë është të ketë më modesti brenda këtij halli të madh që ka, të ketë modesti…”, u shpreh ish-presidenti

Më tej, Topi nuk është ndalur vetëm në analizën e të shkuarës së Bashës, madje ai u shpreh se sot, lideri i PD-së ka frikë të takojë bazën.

“Çdo ditë që kalon, ky ka frikë të takojë njerëzit e strukturave, kjo është shumë e rëndë. Po ta kishte patur mundësinë, do e kishte realizuar, po s’e ka. Tregon që brenda PD-së po ravijëzohen dy rryma. Një rrymë është rryma e partisë me njerëzit e strukturave, që në fakt ajo është partia dhe pastaj është një tjetër që është rryma e njerëzve të interesit politik”, përfundoi ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *