4 Qershor, 2023

Arrestohet në Itali, Adriatik Llalla

 Arrestohet në Itali, Adriatik Llalla

Ish-prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është arrestuar në Itali pasi është shpallur në kërkim nga autoritetet shqiptare.

Raportohet se Llalla është arrestuar në Romë në datën 10 dhjetor.

Adriatik Llalla u shpall në kërkim ndërkombëtar më 8 tetor pasi është dënuar me 2 vite burgim nga Gjykata e Posaçme e Apelit për veprën penale fshehje e pasurisë.

Gjykata e Posaçme e dënoi në muajin maj me 2 vite burg, si dhe 5 vjet heqje funksionesh publike, ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”.

Që prej asaj kohe, ai ishte në kërkim. Po ashtu, Gjykata vendosi edhe konfiskim të pasurive, gati 22 mijë metra katrorë truall dhe një apartament në Durrës.

Prej shkurtit 2018, Llalla është pjesë e listës së zezë të Departamentit Amerikan të Shtetit, që i ka ndaluar hyrjen në SHBA, atij dhe familjarëve.

Më herët, përmes avokatit të tij, Llalla kërkoi të shpallet i pafajshëm për akuzën. Sipas Sokol Hazizajt, çështja ndaj Llallës është e paragjykuar, e njëanshme, e padrejtë dhe e paligjshme. Për avokatin Hazizaj, procesi është i stisur.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *