28 Janar, 2023

A po shkojnë SHBA dhe Kina drejt luftës për Tajvanin?

 A po shkojnë SHBA dhe Kina drejt luftës për Tajvanin?

Javë pasi presidenti amerikan paralajmëroi Kinën për Tajvanin, Pekini ka dhënë kundërshtimin e tij më të ashpër deri më tani, duke thënë se do të “shtynte me vendosmëri çdo përpjekje” për pavarësinë e Tajvanit.

Të dielën, ministri i Mbrojtjes i Kinës, gjenerali Wei Fenghe, në thelb akuzoi SHBA-në për mbështetjen e pavarësisë së ishullit, duke thënë se ajo “po shkelte premtimin e saj për Tajvanin” dhe “ndërhynte” në punët e Kinës.

“Më lejoni ta bëj të qartë këtë: nëse dikush guxon të shkëputet Tajvani nga Kina, ne nuk do të hezitojmë të luftojmë. Ne do të luftojmë me çdo kusht dhe do të luftojmë deri në fund. Kjo është e vetmja zgjedhje për Kinën,” tha ai në një samit për  sigurinë i mbajtur në Singapor.

Komentet e tij pasojnë mesazhin e fundit të presidentit amerikan Joe Biden drejtuar Kinës se ajo po “flirton me rrezikun” duke fluturuar avionët e saj luftarakë afër Tajvanit.

Ai u zotua se do ta mbronte ishullin ushtarakisht nëse sulmohej.

Tajvani, i cili e konsideron veten një komb sovran, është pretenduar prej kohësh nga Kina. Por Tajvani gjithashtu rreshton SHBA-në si aleatin e saj më të madh dhe Uashingtoni ka një ligj madje që i kërkon të ndihmojë ishullin të mbrohet.

Përshkallëzimi i retorikës vjen pasi Kina dërgon gjithnjë e më shumë avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit  ndërsa SHBA në anën ka dërguar anije detare nëpër ujërat e Tajvanit.

Një frikë e madhe është se lufta do të shkaktohet nëse Kina pushton Tajvanin.

Pekini ka thënë në të kaluarën se mund të rimarrë ishullin me forcë nëse është e nevojshme.

Por shumica e analistëve thonë se kjo nuk ka gjasa – tani për tani.

Ka pasur debate nëse Kina ka aftësinë ushtarake për të pasur sukses në një pushtim dhe Tajvani ka rritur ndjeshëm mbrojtjen e tij ajrore dhe detare.

Por shumë pajtohen se Pekini e pranon se një veprim i tillë do të ishte shumë i kushtueshëm dhe katastrofik – jo vetëm për Kinën, por edhe për botën.

“Ka shumë retorikë, por kinezët duhet ta kenë parasysh hendekun me shumë kujdes nëse duan të nisin një pushtim të Tajvanit, veçanërisht aq afër krizës së Ukrainës. Ekonomia kineze është shumë më e ndërlidhur me ekonominë globale sesa ajo e Rusisë” thotë William Choong, bashkëpunëtor i lartë në Institutin e Studimeve të Azisë Juglindore.

Qëndrimi i Kinës ka qenë se ajo kërkon “ribashkim paqësor” me Tajvanin – diçka që gjenerali Wei përsëriti të dielën – dhe se ajo do të vepronte vetëm nëse përballej me një provokim.

Një shkak ka të ngjarë të jetë shpallja zyrtare e pavarësisë nga Tajvani. Por kjo është diçka që presidenti i saj Tsai Ing-wen e ka shmangur me forcë, edhe pse ajo këmbëngul se ata tashmë janë një shtet sovran.

Shumica e tajvanezëve e mbështesin këtë pozicion, i cili njihet si “ruajtja e status quo-së”, megjithëse gjithnjë e më shumë një numër i vogël thonë se duan të ecin drejt pavarësisë.

Në mënyrë të ngjashme, SHBA-të do të hezitonin të tërhiqeshin në një konflikt të kushtueshëm ushtarak në Azi dhe kanë sinjalizuar vazhdimisht se nuk duan luftë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, i cili gjithashtu mori pjesë në samit tha në fjalimin e tij se SHBA nuk e mbështet pavarësinë e Tajvanit dhe as nuk dëshiron “një Luftë të re të Ftohtë”.

“Të dyja palët janë të lidhura me armët e tyre në Tajvan. Ata duhet të duken të ashpra, nuk duan të shihen si të tërhequr” tha Collin Koh, studiues në Shkollën S Rajaratnam të Studimeve Ndërkombëtare.

“Por në të njëjtën kohë ata janë shumë të ndërgjegjshëm për të hyrë në një konflikt të drejtpërdrejtë. Ata po shohin retorikën e njëri-tjetrit me sy hapur dhe të dyja palët po përpiqen të zbusin rrezikun”

Fakti që të dy Gjenerali Wei dhe Z. Austin u takuan në samit  ishte një shenjë pozitive, pasi do të thoshte se të dyja palët donin të tregonin “ata janë ende të gatshme të ulen dhe të bisedojnë, të arrijnë në një konsensus”, tha z. Koh.

Kjo, tha ai, ka të ngjarë të çojë në diskutime më operacionale midis dy ushtrive që do të reduktojnë mundësinë e llogaritjeve të gabuara në terren që mund të çojnë në një konflikt dhe në një “rigjallërim të dialogut” të përgjithshëm që mungonte gjatë administratës së Donald Trump.

Vërejtjet e fundit të zotit Biden për Tajvanin u panë nga disa si një ndryshim i dukshëm në tonin e politikës amerikane

Thënë kështu, si Kina ashtu edhe SHBA-ja pritet të vazhdojnë retorikën e tyre për të ardhmen e parashikueshme.

Kina madje mund të shtojë “luftën e saj të zonës gri” e krijuar për të lodhur forcat ushtarake dhe durimin e Tajvanit – siç është dërgimi i më shumë avionëve luftarakë – ose fushatat e dezinformimit, tha Dr Ian Chong, një ekspert i Kinës me Universitetin Kombëtar të Singaporit.

Tajvani ka akuzuar më parë Kinën se po zhvillon fushata dezinformuese përpara zgjedhjeve që mbahen në ishull në fund të vitit.

Për SHBA-në dhe Kinën të paktën, “nuk ka vullnet politik për të ndryshuar pozicionet e tyre” tani për tani, veçanërisht me ngjarje të rëndësishme në horizont – zgjedhjet afatmesme në SHBA në nëntor dhe kongresi i 20-të i Partisë Komuniste të Kinës në gjysmën e dytë të vitit ku presidenti Xi Jinping pritet të konsolidojë më tej pushtetin.

“Ana e mirë është se asnjëra palë nuk është e gatshme të përshkallëzohet,” tha Dr Chong.

“Por mospërshkallëzimi nuk do të thotë se do të arrijmë në një pozicion më të mirë. Kështu që të gjithë jemi të mbërthyer në këtë pozicion për një kohë”

BBC

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *