21 Shtator, 2023

Nga Jugu në Veri, Saliu nisi rrugëtimin, por është në luftë me kohën, dhe jo me Lulëzimin!

 Nga Jugu në Veri,  Saliu nisi rrugëtimin,  por është në luftë me kohën,  dhe jo me Lulëzimin!

Nga Arben Duka

Në korrikun që shkoi,

Sala hyri në shtatëdhjetë e tetë,

po inati i malokut,

nuk e lë të qetë!

 

Nga Jugu në Veri,

do nisi rrugëtimin,

por është në luftë me kohën,

dhe jo me Lulëzimin!

 

Ky mund të mbetet,

një rast shumë i shënuar,

se gjer më sot me kohën,

askush nuk ka fituar!

 

Për moshën e shtyrë që ka,

Berisha është plot energji,

po është krejt e pamundur,

të bëhet prapë djalë i ri!

 

Ai e nisi me Tiranën,

mbushi një sallë me demokratë,

nga të gjitha moshat dhe nivelet,

pamë një goxha gallatë!

 

Dua t’i bëj një pyetje,

përgjigjes t’i ndjej lezetin,

të na thotë me pak fjalë,

kush ja ka marrë PD-së sovranitetin!?

 

Aksioni i Berishës,

bëhet në re e në mjegull,

nëse ja ka marrë Luli Kryetari,

atëherë PD-ë është në rregull!

 

Në një sallë mesatare,

ulërisnin gratë si burrat,

po Berisha e di,

se në parti vendosin strukturat!

 

Betejat Donkishoteske të Salës,

nuk janë rrezik për Lulëzimin,

Ai mbas katër vjetësh,

për Kryetar do bëjë votimin!

 

Tani që Berisha doli hapur,

edhe Lulit ja largoi frikën,

në betejën e tij legale,

ai ka aleat Amerikën!

 

Berisha është pa dyshim,

një taliban në vendin tonë,

dhe për ironi të fatit,

s’ka aq përkrahës sa mendon!

 

Në partinë aktuale demokratike,

Berisha s’bën dot prokopi,

dhe e ka mision të pamundur,

të ngrejë një formacion të ri!

 

Saliun sa e kanë pickuar,

s’ka filluar akoma rrugën e pjerrët,

po s’do ketë fare befasira,

kur për të -të hapen defterët!

 

Perëndimi i diellit të Berishës,

duket që së largu,

po me shpejtësinë e breshkës,

nuk duhet të eci SPAKU!

 

Berisha nuk ka më fuqi,

të krijojë situata dramatike,

dhe absolutisht s’do ta lënë,

të shkatërrojë Partinë Demokratike!

 

Turizmi shumë i mbarë riktheu fuqishëm Pandeminë!

Si opozitare me patjetër,

PD-ja qeverinë do ta “shkallmonte”,

po analiza e qeverisë së vjetër,

nuk mund të bëhej sonte!

 

Sot do diskutohej për programin,

që qeveria e re paraqiti,

po PD-ja dhe Luli kapedani,

asnjë problem serioz dot nuk ngriti!

 

Mendonim se opozita,

duhej të vinte me një qasje të re,

po duket e largët dita,

që qasjen e re të shohim ne!

 

Socialistët s’do ta kenë të lehtë,

ditë të vështira do kalojë qeveria,

asgjë nuk mund të jetë normale,

për sa kohë që mes nesh është Pandemia!

 

Prapë ajo do jetë prioritare,

mbi të gjitha çështjet do çedojë,

ajo është betejë ndërkombëtare,

që në një vend të vetëm nuk mund të mbarojë!

 

Ne ishim në rrugën më të mbarë,

me vetëm rreth njëzet të sëmurë,

po hapja për turizmin pa asnjë kriter,

e riktheu më fuqishëm se kurrë!

 

Nga fjalët s’vjen asgjë e keq,

por them se do kalojmë një dimër të vështirë,

ende s’e dimë nëse në hapjen pa kriter,

bëmë keq-apo mirë!?

 

Mungesën e vaksinimit do ta vuajmë,

do jetë një torturë në të vërtetë,

veten dhe njeri tjetrin ta ruajmë,

që vdekje fare të mos ketë!

 

Nëse s’do kemi humbje jete,

kjo do të qe një mrekulli,

do jetë një mrekulli më vete,

për Vendin dhe këtë qeveri!

 

Nëse do mbarojë dhe rindërtimi,

do kemi një mrekulli të dytë,

këto janë halle për t’u zgjidhur,

jo polemikat për Salitë!

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *