24 Mars, 2023

2021, të gjithë të kënaqur!

 2021, të gjithë të kënaqur!

Nga Arbër Hitaj

Partia Demokratike humbi zgjedhjet, por në vend të një procesi të thellë reformimi dhe dorëheqjesh situata paraqitet e paimagjinueshme. Asnjë i shkarkuar, asnjë përgjegjës për humbjen, të paktën zyrtarisht!

Madje shumë nga ata që fituan falë logos të partisë, bërtasin se kanë korrur fitore si ajo e Davidid përballe Golias! Sali Berisha, figura historike e demokratëve por me shumë dritë hije për qytetarët e tjerë do të rikthhehet në krye të partisë. Lëvizje që filloj pas shpalljes non grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Ajo që e bën më groteste situatën në Partinë e Lulzim Bashës, është mungesa aq e madhe e shpresës sa ai mund t’ja dalë! E kush mund ta imagjinonte në Mars të 2021!

Lëvizja Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi deklaronte në delirin elektoral gjatë fushatës fitoren e 35 deputetëve! Në të kundërt do të ikte nga partia. Çfarë ndodhi? Zero përgjegjësi publike, zero analiza, vetëm një deklaratë se ish kryetari Ilir Meta kërkon me padurimin të rikthehet!

Të dyja këto forca politike, pavarësisht qëndrimeve publike në realitet janë shumë komode në opozitë!

Për çudi, edhe pse zgjedhjet i fitoj më e pakënaqura nga zgjedhjet duket Partia Socialiste! Paradoksale ose jo, kryeministri Edi Rama dhe kreu i PS, shkriu degën e kësaj partie në Shkodër, ndërsa me ngulm kërkon figura të reja për partinë!

Rama madje kërkon dhe falje para qytetarëve, që shumë e interpretojnë si teatër! I tillë është por i luajtur mirë! Ndërsa gjumi letargjik i socialisteve në qeverisje prishet nga ndonjë deklaratë e papritur e Erjon Braçes!

Partitë e tjera të vogla janë pothuajse inegziztent, PDIU qetësi, zëro reagime. PBDNJ gjithashtu, LZHK njëjtë, PAA etj me radhë në flirt konstant me qeverinë.

Qartazi politika shqiptare është e kënaqur, të gjithë të lumtur e të gëzuar!

E pse të mos jenë, personalisht si deputetët e opozitës si të mazhorancës janë të plotësuar! Ky ka qenë dhe është postulati i politikës shqiptare tash e 30 vite, rroftë demokracia!

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *