27 Shtator, 2023

Jetë

Çfarë ka ndodhur me Eva Alikajn?

Nostalgjikë e njohin si “Elsa”, personazhi i “Pallati 176”, që mbetet ndër komeditë më brilante të vendit tonë. Aktorja Eva

Timo Flloko mbledh gjithë yjet e artit në Butrint, Marjana Kondi: Shpirti shkoi lart në qiell dhe…

Nga emocionet që dhuruan performancat e jashtëzakonshme të Saimir Pirgut e sopranos së njohur gjeorgjiane Nino Machaidze, tek backgroundi mistik

Dëshmitari replikon me djalin e Zef Dedës: Bukëshkalë, pse gënjen. E kuruan falas në Vjenë, falenderoi Partinë dhe Ramizin

Aktori Julian Deda, djali i aktorit të. njohur Zef Deda, ka dhënë një intervistë, të shpërndarë në rrjete sociale ku

I biri rrëfen historinë e panjohur të Zef Dedës: E kuruan si të sëmurë mendor sepse kishin frikë mos arratisej

Ai është një nga aktorët e humorit më të suksesshëm të viteve të fundit. E kemi fjalën për Julian Dedën,

Rrotull nesh

Kur Sali Protopapa i vërtetë, i shkoi Dritëro Agollit në shtëpi pas rënies së komunizmit: A e di kush jam unë?

Nga Eduard Zaloshnja* Në një mbrëmje të fillimvitit 1992, në derën e apartamentit të Dritëro Agollit (te pallati përballë MAPO-s

Florian Binaj replikon me Aktorët shqiptarë: Njerëz të mllefosur e të frustruar nga jeta…

Dy javë më parë, Florian Binaj prekte një temë të drejtë, në një monolog në emisionin e tij, për artistët.

FOTOT e rralla: Na ishte dikur Estrada e Tiranës, nga Koço Devole, tek Irma Libohova e Bujar Kapexhiu

Estrada e Tiranës, sikurse ato të rretheve, sot janë drejt zhdukjes. E themeluar 70 vjet më parë, nga kjo Estradë

Pëllumb Kulla tregon takimin me Enverin: Më la të bëhem artist, edhe atij i kishte ngelur peng të bëhej artist

Regjisori dhe shkrimtari i njohur Pëllumb Kulla tregoi për emisionin “Drejt” momentin kur ka takuar diktatorin Enver Hoxha lidhur me

Mendime

Aktualitet Kryesore

Revolta e Florian Binajt: Ky vend nuk bëhet prej shqiptarëve, që flenë gjumë dhe nuk reagojnë ndaj së keqes

Nga Florian Binaj* Në këtë emision kemi sjellë një mori denoncimesh, hetimesh, raportimesh, jetëshkrimesh, dorëshkrimesh, dorëzimesh, gëzimesh, lumturimesh, hidhërimesh, përjetimesh,

Faleminderit për ju që na bënit të qeshnim, në periudhën më të zymtë dhe të errët për Shqipërinë

Nuk na e ka fajin Flori, që sot filmat e Ermal Mamaqit e Bes Kallakut shihen më shumë se filmat e Ndriçim Xhepës

Na ishte dikur

Vjosa ime

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar këtë të hënë aktorin Leonardo Di Caprio në lidhje me qasjen e tij ndaj mbrojtjes së lumit Vjosë. Gjatë fjalës së mbajtur në prezantimin me vendimin e qeverisë për ta shpallur Vjosën Park kombëtar, Rama deklaroi se aktori amerikan u bë i gjallë vetëm për të goditur qeverinë, ndërkohë që […]

Nga Laert Dogjani Kombet e Bashkuara parashikojnë mungesë të ujit prej 40% deri në vitin 2030.[i] Në terma edhe më ekstreme, autorë, shkencëtarë dhe zyrtarë të shumtë parashikojnë se lufta e ardshme botërore do të zhvillohet për shkak të mungesës së ujit dhe jo të naftës.[ii] Në shumë vende të Europës, Francë dhe fqinjët tanë […]

Nga Mitro Çela Kohë më parë isha në Përmet. Në mengjes zura vend në restorant. Dy vajza të huaja bisedonin. Nuk merreshin vesh me banakieren. Duke luajtur rolin e përkthyesit, nisa bisedën me vajzat. Të dyja ishin nga Vjena. Kishin ardhur në Përmet me biçikletë! Sgurdullova sytë! Përsërita pyetjen… Më treguan biçikletat. Deri në Itali, […]

Aktori i njohur, Florjan Binaj, pak javë më parë u bë baba për herë të tretë. Ai dhe partnerja e tij u bekuan me një vajzë, të cilës ia vendosën emrin Vjosa. Florjan Binaj ishte i ftuar në “Shqipëria Live”, ku tregoi dhe arsyen e veçantë që fshihet pas këtij emri. Ai tha se e […]