2 Prill, 2023

Jetë

Mevlan Shanaj: Injorantët dhe të paditurit duan ndalimin e filmave tanë. Shoqëria shqiptare është në krizë morale

Aktori dhe regjisori Mevlan Shanaj, për filmat e realizmit socialist, thotë se në jetë kush është i aftë nuk i

Reshat Arbana: E kam pasur shumë të vështirë si prind, me disa gjëra që më kanë ndodhur me tim bir

Prej shumë vitesh e për shumë breza, ai është “baca i shqiptarëve”. Ikona e skenës dhe ekranit, Reshat Arbana, festoi

Rrëfimi i Ndriçim Xhepës: Pse nuk arrita dot ta puth Rajmonda Bulkun

“Unë isha i gatshëm ta puthja Monda Bulkun. Nuki di nëse ishte e njëjta gjë edhe për atë. Nuk di

Historia e pabesueshme e Sulejman Pitarkës, nga hamall, në një nga yjet më të mëdhenj të aktrimit shqiptar

E filloi me filmin “Furtuna” dhe pas “Debatikut” interpretoi edhe në “Horizonte të hapura”, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, “Gjeneral

Rrotull nesh

Fillërojtësi Dedë, historia e ngjarjes reale që u bë film!

Nga F. Dervishi Ne film quhej Dedë, u nis të rregullonte linjën telefonike pasi bëri një dorë gallatë me shokët

VIDEO: Pse u ndalua ky rol i Kadri Roshit dhe nuk u shfaq kurrë në ekran?

Nga shumëkush Kadri Roshi është konsideruar si legjenda e skenës dhe ekranit shqiptar. Kishte talent të lindur dhe regjisorët e

Një foto e rrallë e Eglantina Kumes 17 vjeç dhe rrëfimi: S’e besoja që po luaja krah Naim Frashërit e Rikard Ljarjas

Kjo është një foto unike në 70mm e aktores shqiptare Eglantina Kume (lindur më 1950) në filmin artistik shqiptar, “Ngadhnjim

Luiza Xhuvani dhe Rajmonda Bulku, përballë llumit të sulmeve: Një paralele e përbashkët e dy aktoreve të njohura

Nga Altin Dangëllia Rajmonda Bulku dhe Luiza Xhuvani, janë padyshim dy nga aktoret më të mira shqiptare. Ato konsiderohen si

Vjosa ime

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar këtë të hënë aktorin Leonardo Di Caprio në lidhje me qasjen e tij ndaj mbrojtjes së lumit Vjosë. Gjatë fjalës së mbajtur në prezantimin me vendimin e qeverisë për ta shpallur Vjosën Park kombëtar, Rama deklaroi se aktori amerikan u bë i gjallë vetëm për të goditur qeverinë, ndërkohë që […]

Nga Laert Dogjani Kombet e Bashkuara parashikojnë mungesë të ujit prej 40% deri në vitin 2030.[i] Në terma edhe më ekstreme, autorë, shkencëtarë dhe zyrtarë të shumtë parashikojnë se lufta e ardshme botërore do të zhvillohet për shkak të mungesës së ujit dhe jo të naftës.[ii] Në shumë vende të Europës, Francë dhe fqinjët tanë […]

Nga Mitro Çela Kohë më parë isha në Përmet. Në mengjes zura vend në restorant. Dy vajza të huaja bisedonin. Nuk merreshin vesh me banakieren. Duke luajtur rolin e përkthyesit, nisa bisedën me vajzat. Të dyja ishin nga Vjena. Kishin ardhur në Përmet me biçikletë! Sgurdullova sytë! Përsërita pyetjen… Më treguan biçikletat. Deri në Itali, […]

Aktori i njohur, Florjan Binaj, pak javë më parë u bë baba për herë të tretë. Ai dhe partnerja e tij u bekuan me një vajzë, të cilës ia vendosën emrin Vjosa. Florjan Binaj ishte i ftuar në “Shqipëria Live”, ku tregoi dhe arsyen e veçantë që fshihet pas këtij emri. Ai tha se e […]